پژوهش و فناوری مشهد


مراکز پژوهشی مشهد
پژوهشکده محیط های خشک، پژوهشکدهٔ علوم و صنایع غذایی، پژوهشکدهٔ بوعلی، مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی، پژوهشکدهٔ بخت جهاد دانشگاهی، پژوهشگاه پرورش بدنی و علوم ورزشی شعبه مشهد، و پژوهشکدهٔ اقلیم‌شناسی از دسته مراکز پژوهشی مستقر در مشهد هستند که این شهر را به یکتا از قطب‌های تحقیقاتی مملکت تبدیل کرده‌است.

پارک دانش و تکنولوژی خراسان رضوی
پارک علم و فناوری خراسان رضوی به عنوان یگانه از قدیمی‌ترین پارک‌های کشور در مشهد فعالیت می‌کند. ریاست آن بر عهدهٔ سید حسن علم‌الهدایی، عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی است.
بنیاد نخبگان خراسان رضوی
بنیاد ملی نخبگان شاخهٔ خراسان رضوی از سال ۱۳۹۲ به طور مستقل تکاپو خویش را در مشهد پیش درآمد نمود. کریدور فناوری شرق کشور به مرکزیت مشهد در دانشگاه فردوسی و با مدیریت امیر ملک‌زاده، عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی ایجاد شد و هم‌اکنون پرکار است.
تجاری‌سازی فناوری
در بحث تجاری‌سازی و انتقال فناوری با هستی نو بودن موضوع در سطح کشور، شهر مشهد پیشرو بوده و پارک علم و فناوری خراسان رضوی، شرکت توسعه‌گران اقتصاد فناور چالاک، مؤسسهٔ تحقیقات ایجاد اشتغال تک و کلینیک صنعت و جامعه دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با مدیریت سید هاشم قدمی، تجربهٔ تکاپو به اتفاق با موفقیت در این مقوله داشته‌اند.
مراکز رشد
مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه فردوسی، مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی مشهد، مرکز رشد واحدهای فناور کشاورزی از مراکز فعال در مشهد هستند.
جشنواره‌ها و المپیادها
جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی به طور مرتب در مرحلهٔ استانی در خراسان رضوی و مشهد برگزار و منتخبین به مرحلهٔ ملی معرفی می‌شوند. سومین المپیاد بین‌المللی مخترعان، مبتکران و نوآوران در سال ۱۳۹۱ در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد برگزار شد.